"קין והבל" ליברית לאופרה

צור קשר

"קין והבל"  (ליברית לאופרה )

מוזאון תל אביב ותאטרון ירושלים, 2002 , וינה usikwerkstatt – Wien 2005

"…זאת היתה הקנאה,
אהובה בלי בשר
שאורבת בפתח.
אין  לה גפיים
כוחה כוח שאול
שמוליד חטאת
ובורא בנשמה
נגעים של שנאה…"

אודות הלברית:

הלברית, "קין והבל," נכתב בהשראת הסיפור המקראי עבור המלחינה ציפי פליישר.

הטרגדיה של קין מסמלת בעיני את הולדת הרצח לעולם היולי קדום, עולם  חי ונושם, עולם שבו עולם ואדם חד הם,  אדם וחייה חד הם  ושפתם אחת , גוף ונשמה חד הם – עולם שהוא כולו אחד.

תחילת המעשה בנסיונם של קין והבל להבטיח את המשך קיומו המחזורי והמסתורי של העולם באמצעות מעשה קורבן.   הימים הם ימי בריאת העולם ורעיון האלוהות המונותאסטית זר לשני האחים הקדמונים.
הם מאמינים שהעולם מתקיים  בכוח רצונו של כוח עלום שמגיע מכוון צפון ושמו צפון. צפון מקיים את העולם וביכולתו להביא קללה או ברכה כרצונו. כדי לרצותו מקריבים לו השניים קורבן- את שתי כבשותיהן האהובות שהן להם אחיות אהובות ונשמות תאומות.
לאחר פולחן הקורבן, מתברר כי רק מנחת הבל התקבלה: נשמות שתיהן עלו למעלה עם מעשה הזבח, אך רק נשמת הבל התקבלה למעלה. נשמת קין חזרה לגופה וגופת כבשת הבל נותרה ללא רוח חיים על המזבח.

ברגע זה מתחיל הפיצול בין שני האחים: הבל  בונה מגופה כלי נגינה המפיק שבעה קולות ושר לה קינות,    בעוד שקין שהקנאה מחמיצה את ליבו , מאבד עניין בכבשתו אהובתו וברזי הטבע ומתמכר לשנאת אחיו.
הוא אינו שועה לאזהרות הכבשה שמנסה להראות לו שיש כאן מבחן של התגברות על היצר ושל אמונה  ושולח את כבשתו כפתיון על מנת שתפתה את הבל לבוא לשדה.
הכבשה  חושבת שמניעיו של קין טהורים והוא רוצה להקל על אבלו של  אחיו. היא  עושה כמצוות אהובה ומפתה את הבל לבוא לשדה באמצעות גיפופים ודברי כיבושים.  כאשר הבל וכבשת קין מלופפים זה בזה, מגיח קין  מבין הצללים , מתנפל על אחיו ומשסה בו את קנאתו, תוך שהוא מחורר את גופו באכזריות כדי "שהבל יישפך מתוך גופו , יעלה למעלה וישאיר לקין את מלכות הארץ" .  לאחר הרצח יוצאת נשמת הבל מתוך גופו המרוטש, אבל נשמתו עולה לשמיים מתאחד איחוד נצחי ומלא עם נשמת כבשתו המתה- איחוד שלא היה אפשרי כאשר היו שניהם בגוף אדם וחיה.

על ארץ לעומת זאת נזרע פרוד מוחלט ונצחי : למרות שקין נשאר  שלם בגופו, הרי שעצם מעשי הרצח הוציא את נשמתו מתוכו ולכן כבשתו – נשמתו מפנה לו עורף ושוב אין הוא מבין את שפתה .כמו כן, קמות עליו כל החיות העולם להרגו.

העולם מאיים להקיא את קין מקרבו, אולם אחיו שהתחבר  עם האחד המוחלט שכולו חסד,  מעניק לו מחילה ומורה לו להתמרח בדמו. קין מורח את דם אחיו לגופו והדם הופך לו לאות הקין. מעתה ועד עולם, תרעד הארץ מתחתיו והוא יהיה נע ונד את אות הקיין שלו ישמור על חייו מנקמת הבריות.

האופרה עלתה בישראל ב 2002 בביאנלה למוסיקה בת זמננו במוזאון תל אביב ותאטרון ירושלים.

וב 2005 בוינה שם הועלתה על ידי קבוצת האופרה Musikwerkstatt – Wien

"… שוב דממה התהום מתרחקת
אדמה מתיצבת מתחת רגלי,
הסופה שככה,
גליו של הים שוב זורמים
בעורק עולם לא בתול
שבעל אותו רצח
והפריד  את שפתן
של בריות העולם
לאלפי
לשונות
זרות זו לזו,
וקין
בודד
ויתום
ינדוד
וינוע
בארץ זרה
כשעינו של צפון
עוקבת
לנצח,
ובתור זכרון,
מעולם שהיה,
ומאח,
וכבשה,
נותר
רק אות קין…."

קטעי וידאו

האופרה במוזאון תל אביב

האופרה בוינה

גלריית תמונות

עוד תמונות, ומאמרים על האופרה באתר של ציפי פליישרי ביאנלה למוסיקה בת זמנו תל אביב 2002, Musikwerkstatt – Wien.וינה 2005 בביאנלה למוסיקה בת זמננו במוזאון תל אביב ותאטרון ירושלים.

וב 2005 בוינה שם הועלתה על ידי קבוצת האופרה Musikwerkstatt – Wien

יש לך רעיון שמתרוצץ בראש ורוצה להפוך אותו לסיפור?

סדנת כתיבה יוצרת

אחת לשבועיים בתל אביב, מגיעים לקבל השראה וכלים לכתיבה ומתחילים לכתוב

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!