המלצות - ליווי והנחייה בכתיבה

צור קשר

רשמים מעבודה משותפת

העבודה עם יוספה אבן שושן על הספר שלי, היא חוויה מיוחדת במינה.
יוספה אוהבת אותנטיות ויותר מכל, היא מאמינה בכוח שיש מאחורי המילים.
בתחילה הגעתי אליה חסרת ביטחון ורציתי היא תתקן את הטקסט
ותשפר את השפה, עם הזמן, משהו נפתח בי. הכתיבה זרמה ממני, והרבה פעמים יוספה אמרהלי בהתרגשות, "איזה יופי! תראי איך את כותבת!". יוספה החזירה לי המון דברים שאיבדתי בדרך הפתלתלה שעברתי בחיי והיא חיברה אותי חזרה לכוח ולעוצמה שלי.

דליה ארזי – יזמית הייטק.

Dalya Arazi – Founder and CEO AraziNet

לפייסבוק של דליה ארזי »

 

"מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה" ואני הייתי מוסיפה גם את המילה אישה אוהבת ומקבלת.

אותה דמות שאוהבת את מה שאפילו עוד לא כתבת, שמשקפת לך את הבורות שנפלת לתוכם ואת הפסגות אליהן  הגעת,שמלווה אותך ורואה עשרה צעדים קדימה, מנחמת, מחזקת ומעמידה בפניך עולם קסום וגשר להגיע  אליו  ומחזיקה אותך ביד, ולפעמים מרפה לראות אם למדת ללכת, ואם יש צורך שמה יד על הכתף ומחבקת.

עבורי זאת יוספה!!!! בזכותה אני מצמיחה כנפיים ואיתן כל הנכתב למגירה -יראה אור.

דיאנה  גלזר   MSC –    פסיכותרפיסטית  C.B.T , מומחית בטיפול     קוגניטיבי-התנהגותי ממוקד,

 קארמה תרפיה ורטרו תרפיה  www.cbtreat.com   0547391088

לפייסבוק של דיאנה גלזר »

 

יוספה היא בעצם מיילדת יצירה, מורה ואדם מקסים  המלווה את היוצרים
יד ויד ממעמקי הדמיון  ועד לתוצאה הסופית . יש לה יכולת תנאים מתאימים להוביל לתוצאות בזמן קצוב ורגישות לראות את המקומות בהם התהליך ניתקע ולנקות את הסתימות בלי לוותר.יוספה היא אדם מקצועי ,יוצרת בעצמה, ומכירה אנשים קשר רבים היכולים לפתח ולייצא את היצירה עצמה. אני ממליצה בחום לכל אדם שחלם אי פעם להוליד את יצירתו לפנות ליוספה. 

יהודית ג'ינג'ר

לפייסבוק של יהודית »

יוספה – אדם כל כך צבעוני ויצרי ששווה להכיר. היא לא רק מדריכה ומנחה כתיבה יוצרת,  אלא הופכת להיות חלק משמעותי ובלתי נפרד מהיצירות ומחיי היוצר. אני כתבתי הרבה על המשפחה שלי, הופתעתי כל פעם מחדש לדעת שיוספה מבינה כל כך טוב את הדמויות (הרבה יותר ממני) ומצליחה בעזרת כשרונה הבלתי נלאה, להפוך את הדמויות למלאות  חיים ונפח.

יוספה מלאה בשיטות ובטכניקות שעוזרות לכותב לקבל השראה, כל אחד בדרכו הוא. ואם היא רואה שטכניקה או דרך אחת לא עובדת על מישהו,  ישר יש לה דרך אחרת.

 בעזרת הנחייתה הצליחה יוספה, לגרום לי לחדור את עמקי נשמתי ולשלוף משם דברים שכלל לא ידעתי או ששכחתי  על קיומם.כל תהליך היצירה איתה הפך מבחינתי לחיטוט מהנה בנבכי הנשמה, כניסה אל תוך תוכי  ודליית סיפורים מעניינים לאין ערוך. 

היא חיה ונושמת את הכתיבה של הנוכחים ויש לה אינספור הפתעות אותם היא שולפת לאורך כל הדרך, וכל פעם מחדש מצליחה לעורר  לכתיבה.

גם כשנכנעתי כמה וכמה פעמים וחשבתי להפסיק היא זו שלא הניחה לי וגרמה לי להרגיש כמה יפה ומעניינית הכתיבה ואסור להפסיקה.

ענת שניידר

 

בס"ד

בעלי קורא לי בעלת החלומות ואת יוספה יקרה עזרת לי לחיות אותם מחדש תחת השמש.

פתק בודד אחד בתיבת הדואר שלי, הפלייר שלך, פעל כמטה קסם והושיב אותי לעשות מעשה.

מעולם החלקיקים פרצתי אל סדנאת הכתיבה היוצרת שלך כדי להפוך הגיגים למילים, לצרף משפטים ולחבר את עצמי. הסיפורת, כמדע, היא תהליך רב שלבי של התבוננות, ירידה למעמקים וחקר אינסופי. במהלך יצירת  17 סיפורי הקצרים שוטטנו יחד בתוככי בוידעמים ומרתפים אפלים בדרך אל האור, בדרך לריפוי הנפש. אינספור תודות לך על הלווי התומך והממקד, הן בעריכה הלשונית והן בהבהרת התוכן.

מעומק הלב

 אורית בלאו

הי יקירה!

תודה רבה על המשוב… מאוד התרגשתי מרגישה שהליווי הזה הוא בדיוק מה שהייתי צריכה בתהליך שלי…לסגור מעגל ולפתוח מלא מעגלים חדשים .שמחה שאת חלק מהדרך :-)

ואמרתי לך שיהיה מעניין… אכן כדברייך עוד לא התחלנו…

חיבוק גדול

ויקי

 

המלצות לליווי אישי בכתיבת תסריטים ומחזות

מורה הוא מי שיודע ומרגיש את הפוטנציאל של התלמיד שעומד מולו, מי שלא מאפשר לעצמו לכפות את עולמו וניסיונו כאילו התלמיד נועד לשרת אותו, מי שפותח דלת ליצירת עולם חדש ומקורי. מורה טוב הוא החבר הדמיוני שלך, אתו אתה יכול להפליג אל תוך העולם האינטימי שלך בלי להרגיש לבד. בזכות יוספה חשפתי את הצעקה האישית שלי לעולם ומיד קבלתי את ההכרה שאותה הייתי חייב כדי להמשיך בדרך שלי, היא שייכת לאותה קבוצת מורים בודדים שעיצבו את מי שאני, בעולם היצירה והרבה מעבר לזה. אצל יוספה התלמיד הוא לא פחות מאשר היצירה שלה.

הסרט "ג'וניור" אותו ביימתי וכתבתי בעזרתה העיקשת של יוספה התקבל לתחרות וולג'ין היוקרתית בפסטיבל ירושלים לקולנוע, ובפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה.

יוסי אסנפי – בימאי ועורך

בס"ד

הרבה מנחי כתיבה יש בעולם ורק יוספה אחת,כזו שמסוגלת להוציא ממני את מה שאפילו אני לא ידעתי שמחפש ביטוי, שמבינה בנפש האדם יותר מהרבה פסיכולוגים. בהנחייתה המדהימה אני פשוט מאושרת לכתוב וכן כן- גם לקבל ביקורות נוקבות.

יוספה היא בנאדם רגיש ואכפתי עם ים של הבנה. ועם יכולת מדהימה ומדויקת להוציא מכל אחד את מה שהוא רוצה להוציא!!

השילוב של מקצועיות עם ידע רב, אהבת אדם וסקרנות מדבקת

גרם לי לרצות לשאוף רחוק ולהגשים חלומות שעד כה חלמתי בסתר.

לכל מי שחלם אין פעם לכתוב  ממליצה לפנות ליוספה.

מאז פגשתי את יוספה, לא אגזים אם אומר שמשהו בחיי השתנה לבלי שוב-

היום אני יודעת שאני פשוט צריכה לכתוב!! והרבה. ואם, כל כמה זמן- בשטף החיים, אני מספיקה לשכוח זאת,יש מי שתמצא את הדרך לדפוק על שערי ליבי ולהזכיר לי-כמה בעצם אני אוהבת את זה. כמה שייכת לשם. יש לי את יוספה.

שובה הורוביץ-שחקנית ובימאית יוצרת.

 

יוספה יקרה,

את הולכת איתי כל הזמן. בראש, בכתיבה, ובשיעורי הכתיבה, אני כותבת אחרת, אני מלמדת אחרת. בלי לחפש מילים גדולות, אני שמחה בפשטות הכי גדולה שיש בי פנימה- שפגשתי בך, שלמדתי אצלך וממך. כיף עצום. גירוי שכלי עמוק.

אור מגן

אחרי שנת לימודים אחת בבית-הספר לכתיבה דרמטית, בניהולו של יובל המון, בקשתי את עזרתה של יוספה אבן-שושן, כמנחה ומלווה בכתיבת מחזה. התקדמנו עקב בצד אגודל – התעכבנו והרחבנו סביב סיפר המחזה, הדמויות , והחשוב ביותר – התהליך שהן עוברות. התמקדנו במערכות היחסים בין צמדי הדמויות במחזה- מה כל דמות רוצה, וכיצד פועלת על מנת לממש את רצונה, ואיך זה משתלב עם הרצון של הדמויות האחרות , שאיתן היא נמצאת בקשר. את התפתחות מערכת היחסים בין צמדי הדמויות, המרנו לסצנות במחזה, ואת הסצנות שזרנו לפי סדר ההתרחשות בתוך המערכה. מהמערכה הראשונה, המשכנו כבר בקצב של דהירה, ועבדנו על התמונות של המערכה השניה.

כל מיפגש הסתיים בעבודת בית מכובדת, של תיקונים ושכתובים, ללא רחם, שסללו את הדרך להתקדם הלאה  עלי להודות, שלא פעם הרגשתי, שאני מתקדם בצעדי ארנבת – שתיים קדימה, ואחד אחורה. כשזה קרה, דאגתי לנשום עמוק, ולהביט קדימה בתקווה. ואכן, דרושה נחישות והתמדה, לכל מי שחיידק הכתיבה הדרמטית חבוי בתוכו. רק כך יתאפשר לו לממש את חזונו.

יוספה היא מנחה ומלווה מצוינת למיצוי מתאים של רעיונות לכתיבה דרמטית.

אני מתכוון להמשיך ולשמור אתה על קשר גם בעתיד. 

אברהם בן-אשר

 

תלמידים לעתיד,

הדבר החשוב ביותר שניתן לומר על יוספה אבן-שושן כמורה לכתיבה (מכל סוג שהוא), זו היכולת המופלאה שלה לשחרר את כנפי היצירה המקופלות בכל תלמיד, ולאפשר לדמיונו להמריא אל-על. טכניקות כתיבה, הרי אפשר ללמוד לבד מספרים אלו ואחרים, אולם את נס היצירה רק היא מסוגלת לחולל.  כמורה ותיקה לספרות ולהבעה (בפנסיה), וכאדם העוסק שנים בכתיבה, יש בפי אך שבח והלל לשיטות ההוראה המקוריות והמרתקות שלה, להתמדה ולמסירות כלפי תלמידיה. מעטים הם המורים המוכנים להשקיע מזמנם וממרצם, באותה רצינות שניתן למצוא אצלה. מה שלמדתי בשיעוריה של יוספה לא יסולא בפז. היא הצליחה לנסוך בי הרגשה מופלאה, שיש לי נגישות לאוצר בלתי נדלה של ידע, אשר עוד ימי לימוד רבים איתה לא ישביעוני. הדבקות במטרה של מורתנו יוספה, החריצות שלה והטיפוח האישי והצמוד שהעניקה לנו, השאירו בפינו טעם של עוד, והם אשר גורמים לנו להאמין כל יום מחדש ביכולתנו ליצור דברים נפלאים נוספים.

אשרי מי שיש לו מורה כזו לצידו.

תהלה אמתי.    

במהלך השנתיים האחרונות למדתי אצל המורה יוספה אבן שושן כשבשנה הראשונה ללימודים התוודעתי לשיטה המיוחדת דרכה היא מלמדת.יוספה אבן שושן הינה מורה לכתיבה מאוד מקצועית, תמיד מגיעה לשיעורים מוכנה והצלחתי לקבל תמיד את התחושה שהחומר שאני כתבתי זוכה ממנה ליחס אישי, זוכה לפרגון ולתמיכה ואני מודה לה על היכולת המופלאה שבתכונותיה כמורה אפשרה לי לתת ביטוי לעצמי בתחושה של ביטחון , להיפתח ולהרגיש שמאמינים בי. כיוצרת מתחילה אני מודה לה על התובנה וההבנה שחלקה עימי ועם חבריי. כן ירבו מורים כמוה!

בברכה איילת מישיקובסקי- תסריטאית מחזאית שחקנית  

[email protected]

שלום לכל,

את יוספה הכרתי לפני שנתיים כשהתחלתי את לימודי בבית הספר לכתיבת דרמה. ברצוני לציין שיוספה היא אחת המורות האהובות עלי. בזכותה הפכתי מחובבנית למקצוענית. היא משקיעה את הנשמה, ותמיד נותנת שימת לב לכולם לא משנה כמה תלמידים יש לה. השיטה שלה עזרה לי מאוד לפתח את מיומנויות הכתיבה שלי, ואני בטוחה שבהדרכתה אצור מחזה מצויין. בברכה

שגית סול – מחזאית, תסריטאית ושחקנית.

יוספה יקרה,

ברצוני להודות לך על הליווי והעזרה בכתיבת המונודרמה שלי "עכשיו שוב מאי" שהוצגה בתאטרונטו 2012

באתי אליך  עם בלילה של רגשות ורעיונות בלי להבין היכן אני מתחילה והיכן המחזה נגמר כשהדד ליין עומד כחרב המונפת מעל צווארי

עזרת לי לקחת כמה צעדים אחורה, להתבונן מרחוק ולעשות את ההפרדה הכל כך דרושה ביני לבין הטקסט

תהליך זה עזר לי לבנות את עמוד השדרה של המחזה ואת סיפור המסגרת שלו

מה שהפך לאחר מכן את הירידה לפרטים למשימה שאפשר היה לעמוד בה, בזמן הקצר שהיה לי, בלי ללכת לאיבוד

התוצאה בסופו של דבר משקפת את החזון שהיה לי בתחילת התהליך

הראית לי דברים שלא הייתי מצליחה לראותם לבד

תודה!

בברכה,

ליאת פישמן לני

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!