השד האחרון (בהשראת בשביס זינגר)

צור קשר

השד האחרון

פרס ראשון פסטיבל עכו, קטגורית החממה 1991

"אני, אחרונת השדים, עדה שאין עוד שדים בעולמנו.
אין בנו צורך עוד. האדם בעצמו הוא שד.
אני שדה יהודיה. אלא מה, גויה?  שמעתי שיש שדים גויים,
אבל אני לא מכירה אף אחד מהם וגם לא רוצה להכיר,
יעקב ועשו לא נכנסים יחד מתחת לחופה אחת.
אני מתגוררת כאן, במה שנותר מטישביץ
 וניזונה מספר סיפורים ביידיש, שריד מהימים שלפני האסון הגדול.
הסיפורים כשלעצמם,  רפרפת של שבת מבושלת בכרוב חמוץ,
 אבל האותיות, חלה נוטפת דבש טהור,
האותיות נותנות לי את הכוח לספר את הסיפור…" 

אודות המחזה :
את המחזה "השד האחרון," כתבתי וביימתי, בשנת 1991, בהשראת סיפורו של יצחק בשביס זינגר. המחזה מעלה באוב את העולם המיסטי רווי החשקים האפלים של העיירה היהודית , עולם שחרב ונשכח וחי בזיכרונה של אחרונת השדים, הממשיכה לחיות על חורבותיו וניזונה מסוד אותיות האלף ב' ומספרת את סיפורה העולה ומומחז כחזיון קברטי על הבמה. בצעירותה, היתה שדה שאפתנית שביקשה להיות מוצבת על ידי השטן בעיר החטאים הגדולה אודסה, אך חרף זאת נשלחה לעיירה קטנה ושכוחת אל על מנת לפתות רב צדיק המדקדק בקלה כחמורה.

שם, בטישביץ, היא פוגשת בשד העיירה הזקן והממורמר שכילה את חייו בניסיון לפתות את הרב לדבר חטא ויחד שניהם חוברים למשימה במאמץ משותף. השדה הצעירה מביאה שיטות פיתוי חדשות והשניים יוצאים למשימה בשלושה ניסיונות.

בניסיון הראשון מנסים השניים להסיח את דעתו למחשבות ניאוף באמצעות דף גמרא אך כושלים.

בניסיון השני , האם גוררים את הרב לבית הקברות ( מקום משכנם של שדים,) בלילה , שם מתחפשת השדה לכלה צעירה , שבעלה נחטף לצבא ערב חופתה , ומאז היא נודדת בין העולמות ללא מרגיע ורק זיווג עם בן אנוש יבטיח מרגוע לנשמתה. הרב הצדיק כמעט מתפתה לבעילה, אך טעות של השד הזקן שמשיא את השניים בחתונה עוועים גורם לא להתעשת ולגרש את השדים בחרמות ונידויים.

בניסיון האחרון, מתחזה השדה הצעירה למשולח, המנסה להחדיר לראשו של הרב מחשבות גדלות ומספר לו שהוא המשיח שנבחר לגאול את עם ישראל מתלאות הגולה.  לאחר קרב מוחות , שבו מוכיחה "המשולח" לרב שהוא הוא הנבחר, מזהה הרב שהמשולח העומד לפניו הוא שד, מכה בה באמצעות קללות  ובכך נסתם הגולל, על הניסיונות ועל הגאולה. הגאולה מתמהמהת, החורבן שוטף את עולם הלימוד המפואר, העיירות נמחקות וכל מה שנותר ממנו הוא שדה צעירה , שניזונה משרידי אותיות ומזכורות ומחיה ערב ערב את העולם האבוד על בימת התיאטרון.

השד האחרון הוא מסע לעולם אפל של אמונה יצרים ותשוקות אפלות שהיה כלא היה ובכל זאת חי וקיים בתת מודע הקולקטיבי שלנו וממתין לפולחן התיאטרוני שיחיה אותו מחדש.

משחק:  איילת גבאי, ג'ק שווילי, דוד אלקלעי.

המחזה עלה לראשונה בפסטיבל עכו 1991 וזכה בפרס ראשון בקטגוריית החממה. לאחר מכן עלה המחזה בתל אביב, במרכז סוזן דלל.

 

קטעי מהמחזה וראיון

גלריית תמונות

יש לך רעיון שמתרוצץ בראש ורוצה להפוך אותו לסיפור?

סדנת כתיבה יוצרת

אחת לשבועיים בתל אביב, מגיעים לקבל השראה וכלים לכתיבה ומתחילים לכתוב

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!