תרגיל כתיבה מס' 11: לכתוב עם החושים

צור קשר

טיפ מספר 11: לכתוב עם החושים


טיפ מספר 11: לכתוב עם החושים

אלפי סיפורים נולדים ברגע.

"…זיכרון מתעורר לפעמים למראה מגע של שניים שאינך קשור בהם, די בכך שראית את המגע כדי שתחוש בו…"

כך כותב עמנואל פינטו בספרו החדש והכל כך מעורר, 'טיניטוס', שבו מנסה הגיבור לגרש את הטינטון  שדבק בו במלחמת לבנון ומונע ממנו לזכור את פרטי הרגע שלא יוכל לשכוח- הרגע בו פגש בילד שהפך אותו לרוצח.

"- כמה פעמים אני צריך לומר לך שאני לא זוכר כלום. אני יודע רק דבר אחד, הוא יצא מאחת הסמטאות…. נמאס לי. אני לא מצליח להיזכר בכלום. מה את רוצה שאספר לך? שהיה הבזק פתאומי, כמו במפגשים מהסוג השלישי,  ובבת-אחת עמדנו זה מול זה… לא, בעצם, אני הייתי על הנגמ"ש, הוא על הכביש,מולנו… כוס אמק… הכל מטושטש.. אין לך איזה ויסקי, או משהו חזק אחר לתת לי?
– אנחנו לא בבית-קפה, תמשיך…" (טיניטוס/ עמנואל פינטו)

לעיתים הסיפור מסתתר ברגע הזה, שפותח לנו וילון לרגע ההוא… והרגע ההוא   פוער בנו געגוע למה שהיה יכול להיות, והגעגוע מתנפץ אל  מה שהיה "באמת", והאמת מזכירה לנו את הגוף והגוף דורש את שלו  ומזכיר לנו רגע אחר… והרגע ההוא…. ושוב…

טיפ מס' 11 : לאכול פטריות, להביט במפיות ולמצוא רגע שהלך לאיבוד

משך התרגיל:  כאוות נפשכם.

  1. קומו עכשיו מהכסא שליד המחשב וקחו משהו לאכול.
  2. חזרו למחשב. הכניסו את המשהו לפה. בתאבון.
  3. בזמן שאתם לועסים את המשהו ונותנים לבלוטות הרוק לעבוד, תארו בכתב את הרגע הזה, הרגע שבו אתם כאן ( איך כאן נראה? תארו בדיוק), עכשיו, (מתי בדיוק?), נראים כמו, (ראו עצמכם מבחוץ ותארו עצמכם) ואוכלים, ( כתבו את הטעם והמרקם בפרטי פרטים)  ושומעים, ( מה אתם שומעים עכשיו?)
  4. עצמו עיניים ושאלו עצמכם: מה הזיכרון הראשון שעולה בראשכם? מה אתם שומעים תוך כדי לעיסה? תנו לתמונה להתבהר ושוב כתבו: היכן אתם עכשיו, עם מי? איך זה נראה? איך זה מרגיש?ומה בדיוק קורה שם? מה אתם שומעים שם?
  5. עצמו עיניים וחישבו: האם הזיכרון נעים לכם? מה הייתם מתקנים בו? אתם יכולים לברוא את הרגע ההוא מחדש. ראו אותו. כתבו אותו מחדש.
  6. חזרו לכאן ועכשיו. מה אתם שומעים עכשיו? מה קורה אצלכם בתוך הפה? הביטו במאכל שבחרתם. רוצים עוד ביס? רוצים משהו אחר? מה אתם רוצים לאכול עכשיו? 
  7. ועכשיו, קחו  את כל הרגעים  והתחושות שכתבתם עליהם וכתבו סיפור חדש, סיפור שיש בו כמה סיפורים ברגע אחד.

חפשו את הסיפור בין מה שקורה  עכשיו לבין מה שזה מזכיר לכם, לבין מה שהייתם רוצים שיהיה אז , לבין מה שהגוף שלכם רוצה עכשיו.

אין למה לחכות…. הגיע הזמן לצאת לאור

© כל הזכויות שמורות ליוספה אבן-שושן

יש לך רעיון שמתרוצץ בראש ורוצה להפוך אותו לסיפור?

סדנת כתיבה יוצרת

אחת לשבועיים בתל אביב, מגיעים לקבל השראה וכלים לכתיבה ומתחילים לכתוב

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!