תרגיל כתיבה מס' 18: כתיבה על מערכות יחסים

צור קשר

טיפ מספר 18: כתיבה על מערכות יחסים


טיפ מספר 18: כתיבה על מערכות יחסים

בכל מערכת יחסים, בין אם ביני לביני ובין אם ביני לבין האחר, יש גלוי ויש סמוי, יש את מה שנראה לעיני המתבונן, ויש את מה שרוחש מתחת לפני השטח, יש את מה שאני חושב על אחר, ויש את מה שאני אומר לו, ויש את איך שאני מביט בו ועוד . 
בין שני אנשים, 
בכל רגע נתון, מתרחשות אין ספור עלילות, ומערכת היחסים, או רגש העולה ממנה הם תוצאה של המינונים השונים ביחס בין מה שנאמר למה שאינו נאמר.

שימוש נכון ומגוון בכלים העומדים לרשותנו ככותבים מאפשר להעביר את כל הרבדים האלה בסיפור קצר אחד המתרחש ברגע אחד.  

טיפ מס'  18  לכתיבה יוצרת: עכשיו ואחרי עשרים שנה:

זמן התרגיל: כאוות נפשיכם.

אפשר להתייחס לתמונה שלמעלה או לכל תמונה אחרת שאתם רוצים , תמונה קיימת במציאות או במוחכם הקודח.

  • הביטו בתמונה ותארו מה שאתם רואים: לא מה אתם חושבים שאתם רואים אלא מה שרואים בדיוק.
  • נסו לחשוב מי הם ולכתוב על ההיסטוריה של היחסים: האם זה מפגש ראשון? האם הם במערכת יחסים? מאין הגיעו למפגש ולאן ישובו ממנו.
  • מה הרושם החיצוני שכל אחד מהם עושה, וכיצד הוא נשבר ? לדוגמא: הם יכולים להיות מנומסים ומכובדים למראית עין אך לנבל את הפה.
  • מה בדיוק קורה ביניהם עכשיו? כתבו מה עושה כל אחד, מה הוא אומר ( בדקו האם הפעולות שעושים ותמונות הגוף שלהם מתאימים לסגנון הדיבור שלהם ולתוכן השיחה? לדוגמא הם יכולים  לדבר על חוזה מכירה עסקי , אך המבט הנשקף מעיניהם מעיד על משיכה מינית )
  • מה כל אחד מהם חושב על השני? שימו לב, ככל שיגדל הפער בין מה שאומרים למה שחושבים באמת, ובין מה שעושים למה שחושבים, כך תהייה מערכת היחסים מעניינת יותר ומורכבת יותר.
  • איסוף וכתיבה: עכשיו קיראו כל מה שכתבתם, וכתבו את סיפור הרגע הזה,
    נסו  להשתמש בכל כלי כדי לספר עלילה אחרת המתרחשת באותו רגע: מה הדיאלוג יהיה בלתי צפוי ולא תואם את האופן בו הם נראים, ומה שיאמרו זה לזה, יקבל מימד נוסף כאשר מחשבותיהם הנסתרות יכנסו לתמונה וכו' וכו'.
  • אחרי עשרים שנה:  עכשיו חזרו לשניים מהתמונה שלמעלה או זו מהתמונה שיצרתם בדמיונכם, וקפצו עשרים שנה קדימה בזמן. השניים כבר יחד עשרים שנה. היכן הם נמצאים? מה עושים? מה טיב יחסיכם. כתבו את הרגע הזה ושוב נסו לספר כמה שיותר סיפורים ברגע אחד.

זיכרו: הסיפור האמיתי  נמצא בפער שבין הגלוי לסמוי

הגיע הזמן לצאת לאור

© כל הזכויות שמורות ליוספה אבן-שושן

יש לך רעיון שמתרוצץ בראש ורוצה להפוך אותו לסיפור?

סדנת כתיבה יוצרת

אחת לשבועיים בתל אביב, מגיעים לקבל השראה וכלים לכתיבה ומתחילים לכתוב

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!