לכתוב בדרך אל הניסים והנפלאות

לכתוב בדרך אל הניסים והנפלאות


חנוכה הוא חג הניסים ומבלי משים אנו מוצאים עצמנו ממתינים לנס, מחכים לאור שיאיר את האפלה ויראה לנו דרך  אל המימד מתגשמת משאלת הלב. העולם נברא במילים ואני מאמינה שגם הדרך אל הנס עוברת דרכן ולשם כך אתלה  הפעם בענפי הזהב של אילנו הגבוה של הרבי נחמן מברסלב.

ומעשה שהיה כך היה:

"בשנת תקס"ט א' דחנוכה אחר הדלקת נר ראשון, נכנס אצלו אורח. והיו משיחים יחד ותיכף ומיד ראה שהאורח אינו בן אדם כלל. וביקש הרבי מהאורח שילמד אותו להגיע אל איזה דבר מעלה שבקדושה שהיה מתגעגע אליו ימים רבים.

וענה לו האורח ואמר: "בעת אחר אבוא אצלך ואלמדך וכעת לוה אותי עד אחר הפתח." והיה לו לרבי פחד גדול לצאת איתו מפתח, ואמר לאורח  ,"יש לי פחד לצאת עימכם, כי כעת אני בין הבריות  ואם אצא עמך לבדך, מי יודע …?" ואמר לו האורח,"אם ארצה לעשות לך איזה דבר בביתך, מי ימנע ממני?"
וקיבל הרבי דבריו וליוו אותו לביתו מפאת כבודו. ותיכף ומייד שיצא את פתח ביתו חטף האורח את הרבי ונתן לו מלבוש חדש  והחל פורח איתו בין שמיים וארץ. בתוך כך התבונן הרבי וראה שהוא בביתו מדבר ואוכל ושותה בחברת אורחיו  ובתוך כך חזר והסתכל והנה הוא פורח בין שמיים וארץ.
ועוד הוא תוהה כיצד אפשר שיהיה פורח בשמיים ומסב לשולחן באותו זמן, שמיים בעת ובעונה אחת, הוריד אותו האורח באיזה מקום ומצא שם ספר שהיו כתובים בו צירופי אותיות ומצוירים בו הכלים  שעושים את אותם צרופים.  ותוך כדי כך  הסתכל וראה שעדיין מסב הוא בביתו והפנה מבטו ושוב היה על הר גבוה וראה שם אילן של זהב עם ענפים של זהב ועל הענפים תלוים כלים כמו הכלים המצוירים בספר.  ומתוך כך התגלה לו אותו דבר שבקדושה שהיה מתגעגע אליו."
 

 הציפיה לנס  היא ציפיה אקטיבית ולעיתים הדרך אל המימד הניסי עוברת בנקיק החשוך של הפחד . כדי לחולל נס עלינו להבין למה אנו פוחדים מהתגשמותו ואז להסכים להשיר מבט  אל הפחד  ולהיכנס לתוכו.  אני מציעה לכם לחלוף מעל נקיק הפחד על כנפיהן  הבטוחות של  כב' האותיות.

תרגיל ביצירת נס בכתיבה:  לכתוב את השדים ולחצוב ניסים  במבוך הפחדים

משך התרגיל: כאוות נפשיכם

לתרגיל שלושה שלבים . פנו לעצמכם זמן של שקט, אולי, אם תרצו ,לאחר הדלקת הנרות של חנוכה.

1. משאלת הלב:  עצמו עינכם. שאלה עצמכם, "איזה נס אני  רוצה להביא לחיי- מה אני רוצה באמת?"  הביטו בנר  עצמו עיניכם  וראו  מה   עולם  בכם בהקשר של שאלה זו. פקחו עיניכם וכתבו כל מה שעלה. ראו את משאלת הלב שלכם  כתמונה ותארו אותה לפרטי פרטים.

 

2. הפחד:  עצמו עיניכם. שאלו עצמכם: "מדוע הנס אינו מתגשם בחיי- מדוע אני פוחד/ת ממנו." שוב הביטו בנרות ועכשיו זמן ארוך יותר , ולאחר מכן עצמו עיניים  וראו כל מה שעולה  בכם בהקשר של שאלה זו. פקחו עיניים וכתבו כל שאלה. אל תתחבאו מהשדים , אל תפחדו מהם, העלו אותם אל הכתב, את כולם.

 

3. המימד האחר:. הביטו פנימה, ודאו שאכן כתבתם את כל השדים ואם לא, שילפו מילים וגרשו באמצעותן גם את השד הקטן מכולם.  עכשיו בלב נקי, הביטו זמן מה בנרות ולאחר מכן שוב  עיצמו עיניים. אל תשאלו כלום, היו נכונים לצאת לדרך.  האזינו לקטע מה ראיתם עכשיו, היכן אתם עכשיו?  כיתבו

4. חג ניסים שמח.

מימד הנס הוא מימד אישי וכמוס. זכרו  שאינכם מחויבים אמורים לשתף איש, אבל  כדי לחולל נס כדאי למרק את הכוונה. היו כנים עם עצמכם,  אינכם חייבם לשתף איש ובלבד שלא תסתתרו מעצמכם.

אם בכל זאת ברצונכם לשתף אותי, תמיד אשמח לשמוע כיצד פעל עליכם התרגיל,  תמיד שמחה לקבל מכם סיפורים  דרך תיבת צור קשר ולתת משוב.

כתיבה יוצרת מזווית אחרת – כתיבה יוצרת מציאות

(C ) כל הזכויות שמורות ליוספה אבן-שושן

יש לך רעיון שמתרוצץ בראש ורוצה להפוך אותו לסיפור?

סדנת כתיבה יוצרת

אחת לשבועיים בתל אביב, מגיעים לקבל השראה וכלים לכתיבה ומתחילים לכתוב

קורס כתיבה אונליין

*מחיר השקה לזמן מוגבל. חבל לפספס!